Teknoloji Yeterlilik Grafiği

2271
0

Teknolojinin okullarla buluşmasına dair bir çalışma.

Teknoloji Yeterlilik Grafiği

Öğretmen takımları sınıf düzeyinde yada beceri geliştirme tiplerini tanımlama temelli içerik alanı ve onların günlük pratiklerine en uygun teknoloji kaynakları olan bir teknoloji yeterlilik grafiği geliştirebilir. Bir teknoloji yeterlilik grafiği binanın kapasitesini veya bölgenin teknoloji altyapısı ve ulaşılabilir teknolojiyi yansıtmalı. Uygun teknoloji kaynak veya kaynaklarını dört yeterlilik kategorisinin herbirine adlandırarak, her kategorinin dışında  teknoloji kullanım seviyesini karşılıklı anlatarak bir teknoloji yeterlilik grafiği oluşturun.Örnk. acemi, orta veya gelişmiş kullanım seviyesi. Dört yeterlilik kategorilerinin tanımlarını kullanın ve aşağıdaki soruların eşliğinde, temin edilen şablonu tamamlayın

Binada ya da bölüm seviyesinde, her seviyeden derlenen yeterlilik grafikleri veya içerik alanı, öğretmenlere bilgi kazandırmak ve becerileri müfredata uygun biçimde teknolojiyle birleştirme konusunda yardımı amaçlayan sistemik profesyonel geliştirme programı için iskeleti sağlamasına yardım eder.Bu grafikler ayrıca personeller arasında bir teknoloji rehberlik programı dizaynı için baz alınabilir. Farklı öğretmen takımlarının grafikleri dizilimlemesi, sınıf seviyelerinin yanı sıra sınıflar dışında kullanımının bir sürecini sağlaması dahilinde teknoloji kullanımının sürekliliğini garantiye alacak.

Kategori Tanımları ve Rehber Soruları

Teknolojinin Temel Kullanımı

Kategori Tanımları: Öğretmenler bilgisayar donanımları, yazılımları ve yardımcı ekipman için -bilimsel araştırma veya telekomünikasyon kameraları gibi- ortaya çıkabilecek belirtilen teknik problemlere sorun giderme yetenekleriyle birlikte temel teknik bilgi becerileri kazanır.

Rehber Soruları: Hangi temel teknoloji kaynakları uygundur? Acemi seviyesinde bu kaynakların kullanımı nedir? orta seviyede? gelişmiş seviyede?

Teknoloji Öğretim Kullanımları

Kategori Tanımları: Öğretmenler başarı standartlarıyla buluşan öğrenci stratejilerinin bir çeşidini destekleyen teknoloji ile onların eğitim uygulamalarını giderek artan bir şekilde tek tek ele alır. Acemi uzmandan nasıl tenoloji uygulamalarını öğrenme standartlarına göre sıralayacağını anlamaya başlar. Orta kullanıcı tüm başarı standartlarına öncülük eden öğrenci merkezli yollardaki teknolojiyi başarılı bir şekilde birleştirmiş bir akıl hocası ile danışır. Gelişmiş öğretmenler  başarı standartlarıyla buluşan bir bireyselleştirilmiş temelin üzerinde teknolojiyi kullanan öğrenci toplulukları içinde bir kolaylaştırma rolü oynar.

Rehber Soruları: Hangi eğitim teknoloji kaynakları uygundur? Acemi seviyesinde bu kaynakların kullanımı nedir? orta seviyede? gelişmiş seviyede?

Teknoloji İdari Kullanımları

Kategori Tanımları: Öğretmenler veri tabanlı uygulamalar ve teknoloji araçlarının desteği ile yönetimli bireysel öğrenme geliştirir. Acemi kayıt tutmak ve zamanlamak için manda altında kullanılan teknolojinin kullanımı hakkında cevap verir. Orta düzenli olarak teknoloji kullanım politikalarını zorlar ve günlük uygulamalarının yanısıra, gözlemlemek ve öğrencilerin ilerlemelerini raporlama için teknolojinin kurulan yönetim özelliklerinin üzerine çizer.

Rehber Soruları: Hangi idari teknoloji kaynakları uygundur? Acemi seviyesinde bu kaynakların kullanımı nedir? orta seviyede? gelişmiş seviyede?

Profesyonel Gelişim Teknolojisi Kullanımı

Kategori Tanımları: Öğretmenler telekomünikasyon ve ağ bilgisayarlarını online kurslar ve kaynak bilgilerine erişim için kullanmasının yanı sıra meslektaşları arasında işbirliği yapar. Acemi teknolojiyi profesyonel bilgiye ulaşmak için ek bilgi kaynağı olarak kullanmaya başlar. Orta kullanıcı güncel profesyonel bilgi ve meslektaşları ile birebir iletişim için teknolojiye erişir. Gelişmiş kullanıcı öğrenciler, meslektaşları, akıl hocaları, ebeveynleri ve iş ortakları arasında amacı olan ve profesyonel gelişme için kağıtsız, interaktif bilgi sistemine inanır.

Rehber Soruları: Hangi profesyonel gelişim  teknoloji kaynakları uygundur? Acemi seviyesinde bu kaynakların kullanımı nedir? orta seviyede? gelişmiş seviyede?

 

 

 

 

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.