Sevgi Mutluluktur

1735
3

Sevgi öyle böyle değil çok güzel bir duygudur ki, verdikçe artar, paylaşıldıkça büyür. Benim yaşam felsefem “insanları seveceksin” ilkesidir. Mutlu olamak için. Sadece aptallık sınırını aşmamak şartıyla. İnsanları seveceksiniz ama karşılıksız seveceksiniz. Çünkü insanoğlu vefasızdır. Çünkü siz insanları severken, onlar size her türlü kötülüğü yapabilir. Bir gün mutlaka, hem de çok yakında. İşte bu nedenle insanları karşılıksız seveceksiniz. Ancak böyle hem güçlü, hem sevgi dolu ve bu nedenle de mutlu olabilirsiniz. İnsanları karşılıksız sevmek, ancak güçlü kişilerin marifetidir. İnsanların hem iyi hem kötü niteliklerini dikkate almadan onları koşulsuz severseniz, daha az üzülürsünüz, gücünüzü yitirmezsiniz, incinmezsiniz, bağımlı olmazsınız.

Neden sevmek?

Kendimiz için.Mutlu bir yaşam için daha ne olsun. Karşılık beklediğimiz zaman, bu güzelliği başkalarının denetimine terk etmiş olmuyor muyuz? Akıllı sevgi karşılıksızdır. Her insandan aynı duygu düşünce ve beklentilere sahip olmasını, aynı biçimde davranması beklemek olanaksızdır. Başkalarını,kendiniz için sevin. Böylece bitmez tükenmez bir enerjiniz emrinizde olacak. Her işte, her ilişkide bir adım önde olacaksınız. Önce kendinizle, sonra da herkesle barışık ve dolayısı ile mutlu olacaksınız bunu esirgemeyin kendinizden. Siz sevginizin ürettiği güzellik denizinde hem yükselecek hem de yüceleceksiniz. Yeter ki sevginize layık olmayan insan kılığındaki hödükleri, soyut bir insanlık kavramı içinde eritmeyi bilin.Bu gönlün değil aklın işidir.Sevgi akıldır. Dünyada karşılıksız sevgi var mıdır? diyorsunuz. Doğanın verdiği bu karşılıksız sevgi içgüdüsüne, akıl ile erişilebilir. İnsanları sevin ve onlardan karşılık beklemeyin.

PAYLAŞ
Hayata farklı bakış açısıyla yaklaşan ve iç huzuru arayan veyada ailesinin bir parçası. İstanbul beni bekler.

3 YORUMLAR

  1. Çok doğru saptamalar… Kalemine sağlık. Bence de insan kendinden uzaklaşarak değil, kendine yaklaşarak sevgiyi çoğaltır . Ama herkes o bahsedilen akılla barışmayı seçmediğinden yine de karmaşık kalıyor sevgi.

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.