Paslanmaz Çelik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

1249
1

Paslanmaz çelik tabirini her gün, her ortamda duyabilirsiniz. Peki paslanmaz çelik nedir? Hiç merak ettiniz mi? Biz ettik. İşte paslanmaz çelik hakkında bilgiler.

Paslanmaz çelik minimum %10,5 krom elementi içeren bir demir-karbon alaşımı olarak tarif edilir. Buna değinmeden önce işin temeline inelim ve paslanmaz nedir? çelik nedir? ona bakalım.

Çelik sert bir metal olup içeriğinde demir-karbon alaşımını (Alaşım, maddelerin birbiri içerisinde karışmasına denir.) içerir. Demir-karbon alaşımına su verilerek sonuçta demirden daha sert ve dayanıklı bir metal elde edilmiş olur. Yani çelik içeriğine su verilerek demir-karbon alaşımından oluşan, her yönden demirden daha iyi özellik gösteren bir metaldir diyebiliriz.

Şimdi de paslanmaz nedir ona bakalım. Paslanma olayı metallerin oksitlenmesi sonucu özelliğini kaybetme olayıdır. Buna paslanma olayı denir. Oksitlenme de metalin oksijenle teması ile tepkimeye girmesidir. Öyleyse paslanma eylemini engellemek için ya metalin oksijenle teması önlenmeli yada oksijen ile tepkimeye girmesi engellenmeli. Paslanmaz çelikler ısı, toz, fiziksel müdahele gibi pek çok etkene maruz kaldığı için kaplama yerine oksijen ile tepkimeye girmemesini sağlamak daha önemlidir. Çeliğin oksijenle tepkimeye girmesini önlemek için yapılan araştırmalarla kromun (Elemen Sembolü: Cr) çeliğe paslanmaz özelliği kazandırdığı bulunmuştur. Üstelik Krom miktarı arttıkça metalin korozyon özelliği de azalmaktadır. Dolayısı ile çeliğe krom katmak paslanmaz özelliği kazandırıyor ve ayrıca korozyona karşı da direnç sağlamış oluyor.

Şimdi bilgilerimizi birleştirirsek, içeriğine su verilerek oluşturulan demir-karbon alaşımlı çelik, içeriğine krom katılmasıyla paslanmaz özelliği kazanır. Sonuçta paslanmaz çelik dediğimiz metal oluşur.

Paslanmaz çelik hijyenin önemli olduğu ve dayanıklılık gerektiren tüm sektörlerde bulunur. Bursa’da Nart Paslanmaz Çelik firması ile yaptığımız görüşmeler ile paslanmaz çelik; boru mekanik tesisatı, paslanmaz tesisat, hava ve su tesisatı ve yüksek basınçlı hatların kaynak, imalat ve montajı, paslanmaz boru, doğalgaz, buhar, kızgın yağ, makina, konveyör bant imalatı ve montaj ve çelik konstrüksiyon alanları olmak üzere, paslanmaz boru tesisatı ana iş kolunda yoğun şekilde kullanılmaktadır. Otomotiv, gıda ve tekstilde de bolca paslanmaz çelik kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Endüstride çokça kullanılan paslanmaz çelik çeşitleri; paslanmaz çelik sac, paslanmaz çelik profil, paslanmaz çelik boru, paslanmaz çelik çubuk, paslanmaz çelik lama, paslanmaz çelik kare, paslanmaz çelik köşebent.

Bu yazımızda paslanmaz çelik nedir? sorusuna cevap aradık. Paslanmaz çelik ile ilgili sorularınız varsa yorum kısmına yazabilir veya Nart Paslanmaz Çelik Firması ile temasa geçebilirsiniz.

PAYLAŞ
Güncel konuları takip etmeyi sever. Teknoloji meraklısı. Androidi yakından takip eder. Web site tasarımı, grafik tasarım ve sanat tasarımı alanında uzman.

1 YORUM

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.