Örgü Örmenin Güzelliği (Psikolojik Rahatlama)

1507
2

ÖRGÜ ÖRMENİN GÜZELLİĞİ

Meditasyon (kişinin iç huzuru, sükunet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad) ile aynı rahatlatıcı etkilere sahiptir.

Örgü örmek çok rahatlatıcı bir etkinlik olabilir. Bazı örgülerde aynı hareketi sürekli tekrarlarsınız yani zamanla hareketleriniz otomatikleşir. Bu ritmik, tekrar eden durum sizi rahatlatarak tıpkı derin düşünmenin sağladığı etkileri sağlar. Tek farkı da sizin sonunda bir atkıya sahip olmanız olur.

Stres, kaygı ve depresyon belirtilerini azaltır.

Ritmik hareketler ve odaklanmak kaygı, stres ve depresyon belirtilerinden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Örgü örerken aldığınız oturma pozisyonu da aynı zamanda kalp atış hızınızı ve tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olur.

Motor fonksiyonlarının (Kişinin olaylar karşısında gösterdiği davranış değişme ve bozukluklarıdır) gelişmesine yardımcı olur.

Örgü örmek beynin birçok bölgesini aynı anda uyarabildiği için Parkinson hastalıklara sahip kişilerin motor fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.

Bilişsel gerilemeyi yavaşlatır.

Motor fonksiyonları ve duygu durumunuzu etkilemesinin yanı sıra beyninizin de sağlıklı ve işlevsel kalmasına yardımcı olur. Çünkü beyniniz onu kullandığınız sürece işlevselliğini sürdürecek ve sağlıklı kalacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre örgü öremek gibi aktivitelerde bulunan yaşlılar %30 ile %50 arası bir oranda daha az bilişsel problemler yaşıyor.

Eklem ve tendon iltihabı gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

Beyninizi sağlıklı tutmak için kullanmaya devam etmeniz gerektiği gibi vücudunuzun diğer kısımları için de bu durum geçerlidir. Örgü örmek eklemlerinizi ve kaslarınızı çalıştırdığından eklem iltihabı gibi rahatsızlıklara yakalanmanızı önleyebilir.

Gurur hissi yaratır, örgü fevkalade rahatlatıcı, ki bu da stres ve endişeyi azaltmada çok önemli, örgü fevkalade rahatlatıcı, ki bu da stres ve endişeyi azaltmada çok önemli, örgü konsantrasyonu arttırıyor ve aşırı enerjiyi kanalize ediyor, örgü sürekli meşgul gündemlerden sıyrılmanız için ve teknoloji-doygunu dünyayı bünyenizden atıp tazelenmeniz için bir teklif sunuyor. Örgü insanları mutlu ediyor.

Örnek yakışıklı ünlümüz, David Arquette  örgü örenlerden.. Arquette örgü örmeyi büyükannesinden öğrenmiş ve hala bu işi severek yapıyor. Aktör, örgü örmenin zihnini boşalttığını ve kendisine keyif verdiğini açık yüreklilikle herkese ilan ediyor. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ne bekliyoruz?

O zaman örgü örmenin faydalarını öğrendiğinize göre, hadi soğuk kışın yaşandığı bu günlerde şişlerinizi ve yünlerinizi alıp örgü örmeye başlamaya ne dersiniz?

 

İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

2 YORUMLAR

  1. İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir. çok doğru

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.