#Online İngilizce Öğrenmenin Yeni Yolu

2355
0

“Şok! Şok! Şok! 3 günde ingilizce öğren! ” diye başlamayı çok isterdim ama öyle bir dünya yok malesef. Eğer öyle olsaydı bunca kurslar, o kadar öğrenci ve o kadar paralar her yıl çuvalla bi yerlere akıtılmazdı.

Peki internette 3 günde öğren, tek tıkla ingilizce öğren, 15 günde ingilizlerle muhabbet et, 3 ayda aya çık gibi reklamlar neden görüyoruz? Tamamen fırsatçılık. Şöyleki yurt dışında işe başlayacak bir kişi diyelim, yada işi için yurtdışı görüşmeler yapması gereken bir müdür diyelim ya da ingilizce tez, proje vs. adını siz koyun. Zamanı kısıtlı ne yapacak? Bu tarz tuzaklara düşüyorlar malesef. Böyle reklamlara inanmayın, inandırmayın. İllaki size bir yararı olur ama o yarar da Merhabalaşmayı geçmez.

Ne yapayım öyleyse? Onu yapma, bunu yapma. Makul düzeyde ücret isteyen ve daha önce eğitim almış kişilerin referansıyla bir eğitim kurumunda eğitim alabilirsiniz. Bu eğer ben hiç birşey bilmiyorum diyorsanız ilk adımınız olabilir. Kursa gitmek size ingilizceyi sular seller gibi konuşturacak anlamına kesinlikle gelmez. Kursa ek olarak kendi çalışmalarınızı yapmalısınız. Mesela neler bunlar;

  • Yeni bir dil öğrenmek için öncelikle hevesli olmalısınız
  • Aklınızda ilk bulundurmanız gereken ingilizceyi türkçe gibi düşünmemelisiniz. İngilizcenin kendine has kuralları ve düşünce yapısı vardır. Bunu anlamaya çalışın. Türkçe düşünerek cümleler kurmak sizi zorlayacaktır.
  • Kulağınızı geliştirmek için ingilizce müzikler dinlemelisiniz.
  • Günlük sokak ingilizcesini anlayabilmek için yabancı film veya diziler izlemelisiniz.
  • Bilgisayarınızı, telefonunuzu ve internet hesaplarınızın dilini ingilizceye çevirmelisiniz
  • Varsa tanıdığınız ingilizce bilen kişilerle praktik yapıp yanlışlarınızı sormalısınız

Bunların yanında asıl bu yazıyı yazmama neden olan voscreen internet sitesini öneriyorum. Türk yapımı olması da güzel. Sloganları ise “İngilizce öğrenmek isteyip de öğrenmeyen kalmasın”. İşte ücretsiz ve farklı bir yolla ingilizce öğrenmeye yarayan voscreen gerçekten ingilizcenizi geliştirmek için güzel bir uygulama olmuş. Hemen buraya tıklayarak voscreen sitesine girebilir. Ücretsiz üye olup ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. Peki ne var bu sitede? İngilizce dilinde pek çok kısa videoyu size izletiyor ve videoda geçen diyaloğun ne olduğunu size soruyor. Sizde bunu ister alt yazılı dinleyerek, ister altyazısız dinleyerek uygun diyalog önerisini seçiyorsunuz. Doğru bilirseniz sürenize göre size puan veriyor. Daha sonra sıralamalarda yerinize bakarak dünyada kaçıncı olduğunuza bakabiliyorsunuz. Tamamen ücretsiz ve keyifli. İngilizce öğrenirken size faydası dokunacağını düşünüyorum. Seviyenize göre zorluk derecesini seçebilirsiniz. Keyifli İngilizce öğrenmeler.

Voscreen’den görüntüler.

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.