Menfaatperver Kişiler

1381
0
tren geçmeden

Herhangi bir sorunu çözmeden önce onun varlığını tespit etmek gerekir. Eğer bir şeylerin yolunda gitmediğini hissetmeye başladıysanız, kendimize sorular sormanın vakti gelmiş demektir. Tren geçmesin. Kendi ihtiyaçlarını başkalarının ihtiyaçlarından önce görürler, aradıklarında her zaman uygun olmamızı ve hemen harekete geçmemizi isterler çünkü vazgeçilmezlerdir.

 


Etrafımızda bize değer veren kişiler, bir kişinin çıkarı için bizden faydalandığını önceden fark edebilirler. Bu kişilerin fikirlerine önem verelim, bazen bazı şeyleri dışarıdan bakınca görmek daha kolay olabilir. Herşey için değil tabiki.
Çıkarcı kişileri sorularınızla sıkıştırmak da çok çok önemlidir.
Çıkarcı kişilerin bir özelliği de hiçbir zaman sonu gelmez istekleri ve talepleridir. Onlar isteklerini öyle bir şekilde sunarlar ki, kendimizi bu istekleri yerine getirmeye mecbur hissederiz. Bir kişinin kendi çıkarı için bizden faydalandığını anlamanın bir başka yolu da ona bol sorur sormaktır.Çünkü kontrolü elde tutmayı severler. Sorduğunuz sorularla onların kontrolünü sarsabiliriz. “Sence de bu haklı bir istek mi? Bunu benden istemen adil bir davranış mı?” gibi sorular yöneltebiliriz.
Zamanı iyi kullanmak, lehinize çevirmek.
Çıkarcı kişiler, kendilerine verilen her türlü yanıtla baş etmeyi iyi bilir. Bir çıkarcının istekleri karşısında “hayır” demekte zorlandığınızda “evet” yanıtı vermek yerine zaman kazanmaya çalışalım. “Bana biraz zaman ver. Uygun olduğumda sana geri döneceğim” gibi yanıtlar vererek zaman kazanıp, bu süre içinde onlara gerçekten nasıl bir yanıt vermek istediğinizi düşünebilirsiniz.
Bir ilişki, iki tarafın da isteklerine yanıt vermelidir. İlişkilerimizi gözden geçirelim ve gerçekten bize bir fayda sağlıyor mu diye düşünelim.
Kurduğunuz ilişkiler bizi beslemiyorsa, başkalarına nasıl yardımcı olabiliriz ki?
Son olarak ise hayır demeyi bilelim.
Başkalarını kontrol etmek kolay olmayabilir ama kendimizi kontrol edebiliriz. Çıkarcı bir kişiyi değiştiremeyebiliriz ancak kendimizi onun kurbanı olmaktan kurtarabiliriz. Bunu yapmanın en kolay yolu isebizden istediklerine “hayır” demektir. Çıkarcı kişiler tarafından kandırılmamızın birinci nedeni, kandırılmaya karşı koymamak. “Hayır” diyerek bu halkayı kıracak ilk adımı atalım. Daha sonra bu yanıtınızın arkasında durup ve zorlandığınızda attığınız ilk adımı düşünelim.

Örneklemek gerekirsede ;
Çıkarcılar “Başarıya giden her yol mübahtır” cümlesiyle harekete geçerler. Bir menfaatçiye gidip başarıya giden her yol mübah mıdır derseniz, muhtemelen alacağınız cevap hayır olacaktır. Çok kolay yalan söyleyebilirler.
Bunun dışında bu yalanlara insanları inandırmak da büyük yetenekleri arasındadır. Zannediyoruz ki önce kendilerini de inandırmaktalardır. Çıkarcı bir anlamıyla da politiktir.Onlarla rekabete girmek zordur. Örneğin üçüncü bir insana, bir çıkarcı bir kişiyle gidip kendinizi inandırma yarışına girerseniz muhtemelen çıkarcı kişilk kazanır. Burada sizi karalamasının ya da herhangi bir düzeyde rezil etmesinin önemi yoktur. Önemli olan onun kazanmasıdır.
Herhangi bir olay karşısında çıkarcının belli tepkileri vardır. Bunlar:
-Her ne olursa olsun güçlünün tarafını tutmak
-Eğer birinci madde olmuyorsa güçlünün yerine geçme potansiyeli olanın tarafını tutmak
-Kesinlikle bir taraf tutmak
-Kesin olarak arkadan iş çevirmek. Kim ya da neyin arkasından olduğu veya sonuçlar önemli değildir.
-Gerekirse çıkarlarına uygun ve hedefe götürecek şekilde her türlü yalan,iftira, rezillik gibi şeyleri göze almaktır.
-Gammazlamak, gammazlamada ustalaşarak hayat felsefesi haline getirmek. Daha da önemlisi gammazlık,iftiracılık yaptığı kişiyi de ağına düşürmek, sanki çok ahlaklıymış gibi görünerek güven kazanmak.
-Mutlaka bir acınma hikayesi uydurmak ya da olan bir hikayeyi büyütmek. Ailevi problemler sıkca söylenir, çünkü aile özeldir ve çoğunlukla erişilemez. Buradan menfaat sağlamak.
-Sinirli stresli kalp krizine yatkın bir yapıya(A tipi karakter) sahip olmak. Bütün A tipi kişilikler böyle değildir, yanılmayın.
-En yakınını, tabiri caizse satabilmek, yarı yolda bırakabilmek.
-Duygusal olamamak ama, iyi duygusal taklidi yapmak. Bu taktikler bir örümcek ağına benzetilebilir.
-Şeref, haysiyet gibi kavramların içini boşaltıp, yerlerine yenilerini koymak. Yani yine şerefli olmak ama nasıl olmak
Çıkarcılar çıkar sağlayacaklarını düşündükleri kişilerin doğum günleri gibi özel günlerini kaçırmazlar. Her türlü organizasyonu tek başlarına halletmeye çalışır gözlerine girerler. Yalnız çoğunlukla enerjilerini menfaat uğruna harcadıkları için, yakınlarının özel günlerini unuturlar ya da görmezden gelirler. Eğer “duyarlı” davrandıkları kişilerçıkar kanallarını kapatır ya da çıkar fırsatı olmaktan çıkarlarsa onlarla ilgilenmeyi bırakırlar.
Çıkarcılık bir çok sanat dalında olduğu gibi var olan bir yeteneğin harmanlanması ile oluşur.

Beydeba
Araya menfaatlerimiz girmeyince hadiseleri elbette başka türlü, daha realist bir gözle görmeye, hakikaten daha uygun şekilde anlamaya ve yorumlamaya başlarız.
La Edri
Yüksek insanlar adalet için, alçak insanlar ise menfaati için çaba gösterir.

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.