İlkel Kabileler

3512
4
Asaro Kabilesi

Amerikan Nüfus Referans Bürosu’na göre (PRB) dünyada şu anda yaşayan 7 milyarı aşkın nüfusu da dahil ilk insandan bugüne kadar yaşayan insan sayısı 108 milyar olarak tahmin ediliyor. İlk insanlardan günümüze gelene kadar insanoğlu pek çok değişim geçirmiştir. Biraz eskiye gittiğimizde kabile yaşamlarını görüyoruz. Peki nedir bu kabileler? Kimlerdir, neler yapmışlar

HULİLER (Huli Kabilesi)

Avustralya’nın kuzeyi ve Endonezya’nın doğusunda yer alan Papua Yeni Gine, 829.200 km² yüzölçümüyle, Grönland ve Avustralya’dan sonra dünya’nın en büyük adası olarak kabul edilir. Bu bölgelerde yaşayan huliler vücutlarını boyaması ve savaşçılıkıklarıyla bilinmektedir.

Dış dünyaya en kapalı toplumların başında gelen Huliler, yüksek dağlarlar çevrili bir platoda yaşıyorlar. Yüzlerini ve vücutlarını boyama konusunda kendilerini geliştiren Hulileri boyasız görmek neredeyse imkansız. Huliler, yaşayan en renkli ilkel kabile olarak biliniyor.

Huli Kabilesi

BODİ (Me’en Kabilesi)

Etiyopya’nın Omo Vadisi’nde yaşayan yarı göçebe olarak bilinir Bodi kabilesi. Yeni yıl kutlama gelenekleri insanları şaşkına çevirebilir. Bu kabilede şişman olmak çok önemli görülüyor.

Bir çeşit şişman adam yarışması yapılan kabilede, yarışma için seçilen adaylar 6 ay boyunca inek kanı ve süt ile beslenerek kilolarını neredeyse iki katına kadar çıkarıyorlar.”Ka’el” töreni olarak adlandırılan gün geldiğinde adaylar köye dönüyor ve en şişman seçilen kişi onurlandırılıyor.

ASAROLAR (Asora Kabilesi)

Papua Yeni Ginede yaşayan Asaro Kabilesinin nesli tükeniyor. Hakkında çok fazla bilgi bulunamasada asoralar vücutlarını boyamasını iyi bilen kabilelerden.

PNG-11

Papua Yeni Gine ve Endonezya civarlarında 700 den fazla kabile hala günümüzde yaşamlarına devam ettiği biliniyor. Hala keşfedilmemiş veya henüz keşfedilmiş kabileler mevcut. İşte bazı kabileler ve yaşadıkları yerlerin listesi:

1: Kazaklar, Moğolistan
2: Himba kabilesi, Namibia
3: Huli kabilesi, Endonezya ve Papua Yeni Gine
4: Asaro kabilesi, Endonezya ve Papua Yeni Gine
5: Kalam kabilesi, Endonezya ve Papua Yeni Gine
6: Goroka kabilesi, Endonezya ve Papua Yeni Gine
7: Chukchalar, Rusya
8: Maori kabilesi, Yeni Zelanda
9: Gaucholar, Arjantin
10: Tsaatanlar, Moğolistan
11: Samburu kabilesi, Kenya
12: Rabariler, Hindistan
13: Mursi kabilesi, Etiyopya
14: Ladakhiler, Hindistan
15: Vanuatu kabilesi, Vanuatu Adaları
16: Drokpalar, Hindistan
17: Dassanech kabilesi, Etiyopya
18: Karo kabilesi, Etiyopya
19: Banna kabilesi, Etiyopya
20: Dani kabilesi, Endonezya ve Papua Yeni Gine
21: Maasai kabilesi, Tanzanya
22: Nentsler, Rusya

İlkel diyoruz ama aslında ne kadar eğleniyorlar. Biz kendi dünyamızda sıkışmış dururken onlar küçücük dünyalarında özgürler. Teknoloji dertleri yok çalışıp para kazanma dertleri yok. Tek dertleri en temel hepimizin derdi olan hayatta kalmak.

Görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmına belirtmeyi unutmayın.

PAYLAŞ
Güncel konuları takip etmeyi sever. Teknoloji meraklısı. Androidi yakından takip eder. Web site tasarımı, grafik tasarım ve sanat tasarımı alanında uzman.

4 YORUMLAR

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.