İtalyanca Hayatta Kalma Dersleri #1

2223
0

-Ciao!

-Ciao!

-Come stai?

-Sto bene e tu?

-Bene bene. Grazie

Merhaba arkadaşlar. İtalyaya gittiğinizde burda öğreneceğiniz cümlelerle çok rahat bir şekilde hayatta kalabilirsiniz. İtalyanlar bize benzer derler, doğrudur ama ince düşünmezler. İtalyanca genellikle yazıldığı gibi okunur ki türkçeye benzediği için konuşurken çok zorlanmazsınız. Şimdi gelelim nasıl hayatta kalacağız.

italyaya ilk indik ve gideceğimiz oteli/yeri soracağız.

ilk önce bi pardon bişey soracaktım anlamına gelen scusami (okunuşu: skuzami )

karşınızdaki evet buyrun diyeceğini düşünüyorum kısaca si (okunuşu: si) der.

sizde Come possa andare “otelin adı” hotel? (Okunuşu komo posso andare “otel adı” hotel) dersiniz. yani şu otele nasıl gidebilirim?

Adam size bir şekilde anlatır ama ne dediğinden daha çok el kol hareketleriyle ne anlattığından anlarsınız. Çünkü çok hızlı konuşurlar ve italyanca harika bir melodik dildir bu yüzden anlamaya çalışmak yerine sadece dinlersiniz.

Bir şekilde sorduğunuz kişinin konuşmalarından via, viale gibi kelimeleri seçin. onlar cadde sokak isimleridir. O cadde ve sokağa gitmek için sorduğunuz kişinin tarifine göre gidiniz. Oteller çok basit yerlerdedir. Kesin bulursunuz.

Daha sonra sorduğunuz kişiye teşekkür etmek için Grazie mille! diyin. Yani teşekkür edin. Eveet artık bir italyan gibi adresi sorup otelinize gittiniz. Şimdi aşağıdaki dialogları da öğrendiniz mi tam bir italyan gibi italyada takılabilirsiniz.

Ciao (Çao): Merhaba ve güle güle anlamına gelir. İlk gördüğünüzde Ciao (Okunuşu: çao) dersiniz. Yine giderkende Ciao (Okunuşu: çao) dersiniz. Bu ilk başta garip geliyor ama alışınca ne kadar pratik olduğunu anlıyorsunuz. Bide “Ciao ciao” (okunuşu: ça çao) Hadi ben kaçtımla neredeyse aynı anlama gelir.

Come stai? (kome staayi?) :Nasılsın?

Sto bene (sto beene): İyiyim

Sto male (sto maale):kötüyüm

Si (si): evet

No (no): hayır

Come va? (kome va?):Nasıl gidiyor?

Va bene (va beene): iyi gidiyor

Va male (kötü gidiyor): kötü gidiyor

bene (beene): iyi

male (maale): kötü

Neredeyse tamam. Artık siz de italyancayı sular seller gibi konuşabiliyorsunuz. Bu diyaloglarla en az 3 gün hayatta kalabilirsiniz. İtalyanca Hayatta Kalma Dersleri #2 başlığı yakında çıkacak. Ordaki bilgileri de öğrendikten sonra, hayatta kalma süreniz uzayacaktır.

İtalyanlarda el kol hareketleri önemlidir. Bizde iyi olan bir hareket onlarda kötü olabilir bu yüzden aşağıdaki videoyu izleyerek gereksiz tartışmalardan kaçınınız.

Sizce İtalyanca nasıl bir dil?

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.