İnternet Sitesi Web Sitesi Nasıl Yapılır?

48
0

Web Sitesi Yapmak

Web sitesi yapmaya karar verdik. Peki web sitesi yapmak için nerden başlayacağız? Web tasarım nedir? Ne değildir? Web tasarlarken nelere dikkat etmek gerekir? Nereden başlanır? Özellikle html, PHP, server (sunucu), domain gibi terimlere yabancıysanız web tasarım size karışık görünebilir. Ancak kararlı bir şekilde devam ederseniz basit html sayfaları yapabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe bir öncekinden daha güzel web sayfaları yaptığınızı göreceksiniz.Şimdi web sitesi nasıl yapılır beraber bir göz atalım. Web sitesi oluşturabilmek için 3 temel şeye ihtiyacınız vardır. Bunlar;

1- Domain (Alan adı):
Web sitenizin ismi de denebilir. Müşterilerinizin web sitenize erişebilmesi için tarayıcıya yazdıkları isimdir. Örnek olarak veyada.com, google.com gibi. Her hangi bir tarayıcıya yazıp enter tuşuna bastığımızda bizi yazılan adrese götürür.

Nasıl domain alınır? Nelere Dikkat etmeli?

Domain almak için pek çok registrar (domain kayıt kuruluşu) vardır. Dünya çapında en çok bilinen godaddy’dir. Türkiye’de domian kaydı yapan pek çok firma vardır. Domaininizi (alan adı) googlde “alan adı”, “domain” şeklinde arayarak, en ucuz satan firmadan alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise firmanın güvenilir olması.

Com.tr domaini nasıl alınır? .tr alan adı için evrak gerekli mi??

Com.tr domainleri (alan adları) Türkiye’deki registrarı (domain kayıt firması) ODTÜ’dür. Bu yüzden com.tr domainleri ODTÜ aracılığı ile kayıt ettirebiliyoruz. Peki nasıl kayıt edebiliriz? Bunun için yine google’da com.tr alan adı yazarak çıkan sonuçlardan en ucuz olanını tercih edebilirsiniz. Ya da direkt ODTÜ’nün kayıt operatörü olan nic.tr’yi de kullanabilirsiniz. Nic.tr diğer registrarlar (kayıt operatörü, domain kayıt firması) gibi değildir. Sadece .tr domain satışlarına bakar. .tr domainini alabilmek için eğer kendi isminizle başvurmuyorsanız evrak gereklidir. Buna örnek olarak isminiz Mehmet Nas ve Nas Gıda Adında şirketiniz olsun. “mehmetnas.com.tr” şeklindeki başvurularınız yani isim soyisim başvurularınız için evrak gerekmemektedir. Başvurunuzu yapıp domaininizi (alan adı) alabilirsiniz. Ancak “nasgida.com.tr” şeklindeki şirket için açılan com.tr alan adları için kesinlikle evrak gereklidir. Şirketin sizin olduğunu ve böyle bir şirketin gerçekte var olduğunu kanıtlamanız istenir.

2- Host (Sunucu):
Web sitenizin resimleri, kodları, videoları gibi tüm işlevsel yazılımlarının bir yerde depo edilmesi ve istendiğinde ordan geri çağrılması gerekir. Yani tarayıcıya web site isminizi yazdığınızda; bu depodan resimleriniz, html kodlarınız gibi web siztenizin dosyaları aktarılır ve siz bunları web sayfanızda görmüş olursunuz. Host, sitenizin bel kemiğini oluşturur. Host seçimi yaparken çok dikkat etmeniz gereklidir. Yavaş bir host seçerseniz, web siteniz yavaş yüklenir ve müşterilerinizin hoşuna gitmez. Sadece müşterilerinizin değil google’ın da hoşuna gitmez ve sitenizin google sıralaması düşük olur (SEO Arama Motoru Optimizasyonu). Peki nasıl host seçmeliyim. Host seçimi yaparken dikkat edilecek noktalar;

o Hedef Bölge Seçimi
Hedef bölge, neredeki müşterileri hedefliyorsunuz? Bu soruya cevap veren bölgede hostunuzu kurmak size + puan getirecektir. Türkiye’deki kullanıcıları hedefliyorsanız, hostunuzu Türkiye’den alabilirsiniz. Yada Türkiye’ye en yakın diğer bölgelerden sunucu alabilirsiniz. Avrupayı hedefliyorsanız, sunucunuzu avrupadan almanız her zaman size iyi geri dönüş sağlayacaktır.

Ancak bazen aynı bölgeden sunucu almak sizin yararınıza olmayabilir. Kötü hosting (host sağlama) her yerde kötüdür. Malesef avrupa ve amerikaya kıyasla ülkemizde sunucu fiyatları ve bize sağladığı özellikler daha kötü ve daha pahalı. Bu yüzden web sitenizden para kazanmayı düşünmüyorsanız veya profesyonel bir web sitesi açmayı düşünmüyorsanız, sunucunuzu en ucuz bölgeden alabilirsiniz. Domain alırken godaddy’nin host paketlerine de gözünüz kaymış olabilir. Godaddy domain konusunda iyi olsada host konusunda malesf iyi durumda olduğunu söyleyemeyiz. Paylaşımlı hostingleri çok ucuz ve çok yavaştır.

o Host Özellikleri
Evet binlerce hosting firması içerisinden bir çoğunu eleyebilecek en önemli faktörlerden biri de hosting (sunucu) firmasının size sunduğu avantajlardır. Hostinginizde şunların yüksek olmasına dikkat edin;

– Bandwith (aylık trafik) miktarının yüksek olmasına dikkat edin. – Disk alanı (sunucunuzun hafızası) ne kadar çok o kadar iyi. – Disk türü (Eski sata HDD’lerin yerine SSD kullanan hostları tercih etmelisiniz.) – İşlemci ve ram türü (En yeni işlemci ve ramler en iyi performans) – Fiyat (En ucuzu en iyi diye bir şey yok ama mümkün olduğu kadar bütçe dostu olmalı) – Disk yazma oranı I/O (ne kadar yüksek o kadar iyi

Temel olarak bu özellikleri iyi olan hostlar genellikle iyidir. Tabi sunucular kendi içeirisinde paylaşımlı, VPS, VDS, Dedicated gibi çeşitli dallara ayrılıyor. İlk defa web siteleri ile uğraşıyorsanız paylaşımlı bir host alıp (ucuz olması ve deneme yapmak için uygun) kullanabilirsiniz. Ancak yukardaki özellikleri iyi olması önemlidir. Daha sonra bu işte iyi olduğunuzu hissettiğinizde VPS, VDS hatta Dedicated sunuculara geçebilirsiniz.

o Fiyatı
Biraz araştırma yaptıysanız, binlerce host arasında çıldırmak üzere olabilirsiniz. Çünkü binlerce host firması var ve neredeyse hepsinin çok ucuz ve pahalı paketleri var. Dahası istediğiniz tüm özellikler yurt dışında ve Türkiye’ye oranla daha ucuz. Yurt içindeki çoğu hosting firması (sunucu firması) iyi olmasına karşı çok da pahalılar. Ucuz olanlar da kalitesiz. Bu dar boğazdan kurtulmak tabiki bir seçim yapmanızla başlayacak. Web tasarım işine yeni girdiyseniz, olabildiğince kaliteli ama ucuz paylaşımşı bir host alarak başlayabilirsiniz. Daha sonra kendinizi geliştirdikçe VPS, VDS veya Dedicated sunuculara geçebilirsiniz. Bunun için google da “en iyi host firması” gibi kelimler aratarak en çok tavsiye edilen hostinglerle başlayabilirsiniz.

3- Web Tasarım (Web site tasarımı):
Domaininiz (alan adı) var, bir hosting firmasından (host sağlayıcı firma) hostunuzu da aldınız. Sıra müşterilerinize göstermek istediğiniz web sayfası tasarımında. Web tasarım çok fazla seçeneği olan bir bölüm ve bu kısım host seçimi kadar önemlidir. Hostunuz iyi olsada, tasarım kodlamanız kötü ve yanlış script (yazılım) ile performansınız yine düşük olacaktır. Bu yüzden tasarım kısmında odak nokta müşterileriniz için nasıl bir sayfa hazırlayacağınızda. Eğer sade, çok fazla bilgi içermeyen, adres, hakkımda ve kurumsal bilgiler içerecekse, statik yani sadece html kodlarıyla oluşturulacak bir sayfa ile hedefinize ulaşabilirsiniz. Bu sunucu performansınızı da artıracaktır. Sonuç itibari ile performanslı, hızlı, müşteri odaklı bir web sayfanız olacaktır. Ama bu kadar basit tasarımlı bir web sayfası için javascript, php, mysql gibi yazılımları kullanarak dinamik bir web sayfası oluşturursanız, bu durum sunucunuzun perfonsını kötü etkileyecek ve yavaş, kötü performanslı ancak güzel bir web sayfanız olacak. Ancak yapılan bir araştırmaya göre web sayfanız ne kadar güzel, ne kadar kaliteli bilgi içeriyor olsa da, 5 saniyenin üzerinde açılıyorsa ziyaretçiler sayfayı terk ediyor. Bu sebeple performans kısmını asla atlamamk gerekir. Sonuç itibari ile Web tasarım kısmı sunucu performansını etkilemeyecek şekilde kodlanmalı ve görsel kısım için performası düşürmemeliyiz.

Tasarım konusunda bir nokta daha var ki kesinlikle atlanmaması gereken bir durumdur. Responsive (duyarlı olarak türkçeye çevrilmiştir.) tasarım. Responsive tasarım tüm cihazlarda web sitenizin düzgün görüntülenmesini sağlamaktadır. Günümüzde bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi sayısız model ve ölçüde mobil cihaz var. Bu cihazların ekranları farklı çözünürlük değerlerine sahiptir. Yani bilgisayarınızın çözünürlüğü 1920 x 1080 iken telefonunuzun çözünürlüğü 1280 x 720 diyelim. Aynı web sitesinin bu iki farklı çözünürlükte düzgün görüntülenmesini sağlayan tasarıma responsive tasarım denir. Böylece telefondan, tabletten web sitenize girdiğinizde web sitenizin yazıları, görselleri ve linkleri düzgün görüntülenir ve müşterilerinizi kayetmezsiniz. Eskiden mobil için farklı tasarım yapılırdı. Artık günümüzde responsive kodlama sayesinde tek bir web sitesi tüm cihazlarda aynı görünüme sahip oluyor.

Web sayfası tasarımı hakkında destek almak için bize ulaşabilirsiniz. Veyada olarak size web tasarım, e-mail (outlook) kurulumu, web site kurulumu, bootstrap, wordpress gibi konularda yardımcı olalım. Sonraki yazımızda web sayfası tasarlayacağız. SEO hakkında bilgiler vereceğiz takip etmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

PAYLAŞ
Güncel konuları takip etmeyi sever. Teknoloji meraklısı. Androidi yakından takip eder. Web site tasarımı, grafik tasarım ve sanat tasarımı alanında uzman.

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.