İnternet Sitelerindeki Yavaşlamanın Nedeni Cloudflare

987
0

Yaklaşık 6 milyon internet sitesi sahibini, dolaylı olarak 100’lerce milyon internet kullanıcısını ilgilendiren internet sitelerindeki yavaşlama yine bir internet sansürü mü diye düşündürdü. Ancak sitelerdeki yavaşlamanın asıl sebebi Cloudflare altyapısından kaynaklanan bir sorun olduğu ortaya çıktı.

Cloudflare harika bir DNS Server (İsim sunucuları) görevi üstlenerek web sitelerinin daha güvenli, hızlı ve performanslı çalışmalarına olanak sağlayan bir hizmet sağlayıcıdır. Cloudflare’ın ücretsiz planları bile sitelerin son derece performanslı çalışmasına katkı sağlayarak internetin güvenli, hızlı ve performanslı olmasına olanak sağlıyor. Ancak son dönemlerde Cloudflare’ın başı bazı sorunlarla dertte. Geçtiğimiz hafta sistemde oluşan bir bug (hata) yüzünden kişisel verilerin sızdığını açıklayan Cloudflare bu sorunu çözdüğünü belirtmişti. Bununla ilgili Cloudflare’ın resmi açıklamasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

“We make the Internet work the way it should” internetin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlıyoruz sloganıyla oldukça başarılı işler çıkartan Cloudfalre web sitelerinin dns sunucularını üzerine alarak hack saldırıları, ddos saldırıları gibi güvenlik önlemlerini gayet başarılı bir şekilde yerine getiriyor. CDN, Cache gibi hizmetleri ve otomatik css, html gibi dosyalarınızı minify (sıkıştırarak) web sayfalarının daha hızlı açılmasına olanak sağlar. Üstelik bu harika servisleri ücretsiz sunan bir planı da var. Peki bu sabah yaşanan yavaşlamanın sebebi neydi?

Henüz resmi bir açıklama gelmesede, gelen bilgilere göre geçtiğimiz hafta yaşanan sızıntıyla ilgili olabileceği öne sürülüyor. Sitemde oluşan hataları düzelten cloudflare, oluşabilecek sızıntıları önlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

İçerisinde Uber, R10, shiftdelete gibi sitelerin de olduğu yaklaşık 6 milyon web sitesi yavaşladı. İlk akla internete sansür uygulaması gelsede daha sonra cloudflare altyapısı ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

Şu an sorun çözülmüş gibi görünüyor ancak, ara sıra yavaşlamalar olabiliyor. Umarız en kısa sürede bu sorun ortadan kalkar ve Cloudflare interneti güvenli tutmaya devam eder.

Siz bu yavaşlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Cloudflare yeterince güvenli midir aşağıda yorumlarda tartışalım.

 

PAYLAŞ
Güncel konuları takip etmeyi sever. Teknoloji meraklısı. Androidi yakından takip eder. Web site tasarımı, grafik tasarım ve sanat tasarımı alanında uzman.

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.