Facebook Paylaşımlarına Uyarı Geldi. Resmileşti Dikkat!

2184
0

Facebook kullanıyorsanız muhtemelen “resmileşti dikkat”, “durum çok ciddi dikkat” gibi paylaşımda bulunan arkadaşlarınıza denk gelmişsinizdir. Facebook yaptığı uyarı ile “Bu tip paylaşımlarda bulunanlara itibar etmeyiniz” dedi.

Daha önce sık sık karşılaştığımız bu örnekler facebook tarafından yanıt geldi. İşte son zamanlarda çokca paylaşılan o ileti;

“Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.
NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın. 18.07.2016″

Paylaşımda adıma yapılacak her türlü zarardan facebook sorumludur denmesine rağmen, facebook sorumlu olmuyor malesef. Facebook’un kendi gizlilik politikası var ve facebook kullanıyorsanız gizlilik politikasını da kabul etmiş oluyorsunuz. Yani facebook sizin tarafınızdan yapılacak usulsüzlükte sorumlu tutulamıyor. Daha öncede aynı açıklamalar yapılmasına rağmen bu tarz paylaşımlara itibar eden arkadaşlarınız olabilir. Bu tarz resmileşti dikkat, durum ciddi dikkat, paylaşımlarına itibar etmeyiniz ve arkadaşlarınızı da konu ile ilgili bilgilendiriniz.

Bu tarz paylaşımlar genellikle ortalığı trollemek için kullanılsada son olayları fırsat bilen fırsatçılar ortalığı karıştırmak ve korku oluşturmak için bu tarz paylaşımlara başvurabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var. İsterseniz gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz

Hesabım ele geçirildi ne yapmalıyım?

Hesabınız ele geçirildi ve adınıza paylaşımlar yapılıyorsa en yakın polis merkezine giderek durumu anlatmanız sizi tüm sorumluluktan kurtaracaktır. Bunun haricinde resmi bir makama yapmadığınız başvurular malesef yasal olarak hiç bir şey ifade etmeyecektir.

Facebook’un uyarısını okumak için tıklayınız.

Arkadaşlarınızın haberi olması için bu yazıyı paylaşmayı unutmayın.

Facebook’un o paylaşımı;

facebookSiz ne düşünüyorsunuz? Daha önce bu tarz paylaşımlarda bulundunuz mu?

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.