EURO NCAP Nedir?

2907
0
euro ncap

 images (5)Hep duymuşuzdur Euro Ncap’i. Ufak da olsa hakkında bilgimizde olmuştur aşağı yukarı. Euro Ncap hakkında bilmemiz gereken çoğu şeyi yazımızı okuduğunuzda öğreneceksiniz. Bu kurum olmasaydı günümüzdeki arabalar belkide bu kadar konforlu, donanımlı, güvenlik paketli olmayabilirdi.


Bu kurum tamamen bağımsızdır, sadece insan güvenliğini önemseyen, çalışan ve amaç edinen bir kurumdur. Euro Ncap öncelerden araba firmalarına gidip üretilen araçları test etmeyi istediğini söylerdi. Ama şimdi firmalar bizzat Euro Ncap test merkezine gelir ve ürettiği arabaları test etmelerini ister.


 

images (6)


European New Car Assessment Programme (Euro NCAP – Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı)


Avrupa pazarındaki otomobillerin  güvenlik performanslarının değerlendirilmesi düşüncesiyle 1977 yılında Taşımacılık Araştırma Laboratuvarı (Transport Research Laboratory) ve Birleşik Krallıklar Taşımacılık Departmanı (UK Department for Transport) tarafından kuruldu.


Bu kuruluş Avrupa Komisyonu; Alman, İsvec, Hollanda, İspanya tüketici motorlu araç organizasyonları tarafından da desteklendi. Euro NCAP yeni araçlar için yaptığı çarpışma testlerinde “yıldız” lı bir puanlama sistemi kullanmaktadır. Yapılan bu testlerde ön, yan ve direk çarpışmalarından elde edilen veriler belirli prosedüre uygun şekilde değerlendirilir. Sürücü, yolcu, çocuk ve yaya güvenliği alanında ayrı ayrı değerlendirilerek bu “yıldız”larla değerlendirilir.


images (5)Ön çarpışma testinde 64 km/h (40 mph) hızındaki araç duran bir bariyere çarpmaktadır. Yan çarpışma testinde ise 50 km/h (31 mph) hızındaki bir bariyer aracın sürücü kapısı tarafından çarpmakta, direk ile yapılan çarpışma testi ise 29 km/h (18 mph) hızında yanal hareket eden araç 259mm çapındaki durağan bir direğe yine sürücü kapısı kısmından çarptırmak suretiyle gerçekleştirilir.


Yapılan bu testler otomobil üreticilerinin güvenlik donanımlarını geliştirmesi ve standart hale getirmesini sağlayarak trafik güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır. Testlerden en yüksek derece olan 5 yıldızı alan ilk otomobil Renault Laguna dır.images (8)


Her gün, her hafta, her ay, her yıl durmadan, bıkmadan çalışan böyle bir kurum olduğu için çok şanslı sayılırız. İnternet sitelerinde video izlenen kanallarda Euro Ncap’in çarpışma testlerini izleyebilme imkanını bulabiliriz. Bu videolarda arabaların hangi testlerden geçtiğini, nasıl pert olduğunu oturduğumuz yerden gayet eğlenceli şekilde izleyebiliyoruz. Sizce bu çarpışma testlerini izlemek eğlenceli değil mi?


images (6) Bu yazımızı umarız beğenmişsinizdir. VEYADA ailesi olarak sizi memnun etmek hoşumuza gitmektedir. Euro Ncap ile ilgili bir yazımız daha olacaktır. Eminim o yazımızı da beğeneceksiniz, diğer yazımız hakkında bilgi vermek isterdim ama süpriz biraz merak edin istedik. Hoşça kalın bizimle kalın…ğ

PAYLAŞ
Yaşım gereğince genç,dinamik,zeki birisiyim.Bursa da oturuyorum,bilişim konularına merak duyuyorum ve ilgileniyorum.Her türlü yoruma ve sizin isteklerinize açığım kardeşlerim,ablalarım,abilerim...

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.