Diplomaside Nota Vermek Ne Demektir? Nota Vermek Ne Demek?

1718
0
Nota Vermek

Türkiye Dışişleri Hollanda Maslahatgüzarı’na nota verdi. Akıllara nota vermek nedir sorusunu getirdi. Peki nota vermek diplomaside ne anlama geliyor? Bu tanımını tekrar hatırlayalım.

Diplomaside, ülkelerin uyguladığı “nota verme” kavramı hangi durumlarda kullanılıyor?

Nota Vermek

Nota diyince pek çoğumuzun aklına müzikte kullanılan notalar geliyor olabilir. Çünkü nota verme kavramı günümüzde pek çok kullandığımız bir kelime değil. Bu yüzden unutmuş olabilir veya öğrenmek istiyor olabiliriz. Diplomaside nota vermek, müzikteki notaların aksine gayet ciddi bir durumdur.

Nota kelimesi Latince’den gelir. Diplomatik nota olarak da bilinir.

Diplomatik nota, dış politikada bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, anlaşmalar, bilgilendirme, işbirliği önerileri ve benzeri konularla ilgili olarak yolladığı yazılara veya sözlere deniyor.

Diplomaside sözlü ve yazılı olmak üzere iki tür nota verilebiliyor.

Yazılı Nota (Note Signee): Birinci şahıstan birinci şahısa gönderilen ve gönderen tarafından imzalanan nota türüdür. Bir büyükelçiye atandığı ülkenin devlet başkanına sunulmak üzere verilen güven mektubu, nota değişimi yoluyla yapılan anlaşmalar ve taraflardan birinin bir konu üzerindeki nihai pozisyonunu ortaya koyan ültimatom niteliğindeki notalar note signee biçiminde yazılır.

Sözlü Nota (Note Verbale): Üçüncü şahıstan üçüncü şahısa yazılan ve imza bulunmayan nota türüdür. Bilgi istemek üzere bir büyükelçilikten bulunduğu ülkenin dışişleri bakanlığına yazılan notalar, devletin belli konularda bilgi vermek için gönderdiği memorandum (Memorandum veya kısaca Memo bir anlaşma, sözleşme ya da uzlaşmanın resmi bir özeti ve belgesidir.) ve bir ülke tarafından kabul edilen büyükelçi için verilen agreman note verbale biçiminde kaleme alınır. Bu notalarda yalnızca paraf bulunur.

Türkiye Hollanda’ya 2 ayrı konuda 2 nota birden vererek uyarıda bulunmuş oldu.

İlk notada Türk vatandaşlarıyla bir araya gelmek üzere 11 Mart 2017’de Hollanda’yı ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Hollanda’daki Türk diplomatik ve konsüler misyonlarına ve mensuplarına yönelik muamelenin, 1961 tarihli “Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi”nin açık ihlali olduğu, ikinci notada ise Hollanda güvenlik makamlarının geçtiğimiz haftasonu yaşanan olaylarda barışçıl toplantı hakkını kullanan kişilere orantısız müdahalede bulunduğu, insanlık dışı ve aşağılayıcı yöntemler kullanarak, Türk toplumu ile vatandaşlarımızı kötü muameleye maruz tuttuğu belirtilmiştir.

Bundan sonra Hollanda’nın tutumuna göre ilişkileri düşürerek yaptırımlar uygulanabilir. Bakalım Hollanda Türkiye’nin verdiği notalara karşı nasıl bir tutum sergileyecek.

Dışişleri Bakanlığı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz aşağıda yorum olarak yazabilirsiniz.

 

 

PAYLAŞ
Güncel konuları takip etmeyi sever. Teknoloji meraklısı. Androidi yakından takip eder. Web site tasarımı, grafik tasarım ve sanat tasarımı alanında uzman.

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.