Teknolojinin Karanlık Yüzü

2171
0
Teknolojinin karanlık yüzü

Teknoloji günümüzde hızla gelişmekte. Yararlı olduğunu düşündüğümüz teknoloji sandığımız kadar masum olmayabilir. Unutmayalımki birde teknolojinin karanlık yüzü var.

Sizlere bir diziden bahsedeceğim. Bu dizide teknolojiye farklı bir açıdan bakılıyor. İzlerken son derece gerilim veren, meraklandıran, sonucunda ne olacağını heyecanla bekleyeceğiniz bir dizi. Dizi başında sonuna kadar enteresan. Neresinden başlasam diye düşünüyorum. Tamam söyleyeceğim ismini ama önce biraz bahsetmek istiyorum.

Bu kadar bağımlı olduğumuz teknoloji hep insanlığın yararı için geliştirilmekte diye düşünüyoruz. İlk bakışta evet öyle dersiniz. Ama teknoloji bir uyuşturucu gibi. Size iyi hissettiriyor.

İlk olarak İngiltere’de yayınlanmaya başlayan “Black Mirror” yaşam ve teknolojinin karanlık tarafına odaklanıyor. Bir sezonu sadece 3 bölümden oluşan ve toplam 3 sezonu yayınlanan dizi 2013’te en iyi mini dizi Emmy ödülünü kazandı. 3. Sezonunda 3’ten fazla bölüm yayınlandı. Resmileşti dikkat!

Filmin yaratıcısı “Charlie Brooker” dizi hakkında “Her bir bölüm farklı bir yerde, farklı bir gerçeklikte geçiyor. Hem de farklı oyuncu kadroları ve yönetmenle.” diyor.

Eğer teknoloji bir uyuşturucuysa, ki öyle hissettiriyor, bunun yan etkileri neler? Teknoloji rahatlıkla rahatsızlığın arasında bir yerde. Her bir duvara, her bir masaya baktığınızda gördüğünüz şey bir kara ayna (Black Mirror): yani ya bir tv, ya bir monitör ya da bir akıllı telefon.

Sinema tadında bölümleri ile etkileyici bir dizi olan Black Mirror izlemeye değer. Evet dizinin her bölümü birbirinden bağımsız, farklı oyuncular, farklı mekanlar, konular hatta yönetmenlerle çekiliyor. Kesinlikle takip etmeniz gereken efsane bir yapım.

İzlediyseniz aşağıdan yorum yapmayı unutmayın. Aramızda konuşalım, sinerji yapalım.

PAYLAŞ
Güncel konuları takip etmeyi sever. Teknoloji meraklısı. Androidi yakından takip eder. Web site tasarımı, grafik tasarım ve sanat tasarımı alanında uzman.

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.