Android M ile Gelen Yeni Özellikler

1944
0

Evet arkadaşlar android işletim sistemi gün geçtikçe daha da gelişiyor. Yakın zamanda gerçekleşen Google I/O 2015 etkinliğinde tanıtılan android işletim sisteminin son sürümü, android M kod adı ile 2015’in 3. çeyreğinde yani temmuzdan sonraki aylarda genel kullanıma sunulacak. Peki bu son sürümde yeni olarak neler karşımıza çıkacak?

Uygulama İzinleri

Google android M ile artık cihazımıza indirdiğimiz uygulamaların telefonumuzun özelliklerini kullanabilmesi için verdiğimiz izinlerin kontrolünü bize sunuyor. Ne demek bu? Yani telefonumuza instagramı indirdik diyelim. Ve instagram da bizim telefon rehberimize ulaşabiliyor ve siz instagramın telefon rehberine erişimini istemiyorsanız bu izinleri ayarlardan kaldırarak engellemiş oluyorsunuz. Böylece isteğimiz uygulamaların izinlerini kaldırabiliyoruz. Bu pek çok kullanıcı için önemli bir özellik. Pek çok arkadaşımız buna sevineceklerdir.

Doze

Google bu özellik ile pil kullanımını ikiye katladıklarını iddia ediyor. Telefonun sensörlerinin sadece telefon hareket ettiğinde aktif olarak pilden tasarruf ettiren bir özellik. Ancak bu özelliğin büyük bir ihtimalle sadece nexus cihazlarda tam perfonslı çalışacağını düşünüyorum. Çünkü diğer firmalar android arayüzünü neredeyse tamamen değiştirdikleri için bize 2 kat olarak olmasa da yine de pilden tasarruf konusunda katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Android Pay

Bu sene içerisinde duyurulan android pay de android M ile gelicek. Satın alma işlemlerinin daha kolay ve güvenli olacağından bahsedebiliriz. Türkiye içinde ne kadar kullanışlı bu tartışılsada diğer ülkeler ve bizim içinde gelceğe yatırım olarak görülebilir.

Kısaca android M ile gelecek önemli özelliklerden bahsettik. Final versiyonu çıktığında daha detaylı öğrenme fırsatımızz olacaktır. Yıllardır sonraki sürümde şarj süresi ve ram kullanımı gibi sorunların çözüleceği söyleniyordu. Sizce android M ile gelen yeni özellikler ile bu sorunlar çözülecek ve bekleneni karşılayacak mıdır?

 

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.