Altın Oranın Sırrı Nedir?

3482
5
altın oran

Altın oran, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen uyum açısından en uygun boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Ne zaman keşfedildiği tam olarak bilinemese de yunanlılar veya mısırlılar tarafından keşfedildiği düşünülmektedir.

Ne demek altın oran? Ne işe yarar? Bunlara cevap verebilmek için öncelikle altın oranı iyi anlamak gerekir. Nasıl hesaplanır?

veyadaaltinorandiktortgeniŞimdi bu dikdörtgende a+b nin a ya bölümü a bölü b ye eşit oluyor.Buda bizim altın oranımızı veriyor. Formulüze edersek.

(a+b)/a = a/b Altın oran ve altın oran= 1,618033988749894…

veyadaaltinoranformul

 

Da-vinci-vitriviusBu formüller ne işimize yarar? Ne olacak şimdi?

Dünyadaki pek çok şey bu orana göre yaratılmış veya yaratılmış olan pek çok şey  rastgele bu orana denk gelmiş. Örneğin insan vücudu. Parmaklarımızın ilk ekleminin bütün parmağımıza oranı yine altın oranı vermektedir. Piramitler altın orana göre inşaa edilmiştir. Leonardo Da Vinci’nin vitrivius insanı yine bu orana göre çizilmiş. Mona Lisa da buna dahil. Salyangozların kabukları, kaplumbağaların evleri.. Apple logosu da altın orana göre yapılmış. Bunlar gibi birsürü örnek var.

 

apple logo altin oran

 

Bu sayı gerçekten gizemli bir sayı ve fibonacci sayıları da altın oranı destekliyor. Dünya üzerinde Piramitlerin Sırrı gibi daha pek çok sır var  ve keşfedilmeyi bekliyor. Diğer bir enteresan bilgi de altın oranın gerçekten sanata uygulandığında insan gözüne hoş gelen ürünler ortaya çıkması. Siz de çalışmalarınızda altın oranı kullanarak daha başarılı olabilirsiniz.

 

 

Sizinde bildiğiniz altın oran gibi sırlı bilgileriniz varsa aşağıda yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

Siz altın oran hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de piramitler apple logosu gibi eserler altın oran dikkate alınarak mı yapıldı yoksa tamamen rastgele gelişen bir olay mı?

 

PAYLAŞ
Güncel konuları takip etmeyi sever. Teknoloji meraklısı. Androidi yakından takip eder. Web site tasarımı, grafik tasarım ve sanat tasarımı alanında uzman.

5 YORUMLAR

  1. gerçekten böyle bir şey varsa kullanmak lazım yani yaptığın işte altın oran kullansam daha çok kişi beğenecek demek bu da satışları arttırır zengin olurum. bu kadar basitmiş 🙂

  2. leonardo da vinci çalışmalarını başka bir ustadan çalmış diye söylentiler var mona lisa tamam iyi ama çok ta şey yapmamak lazım

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.