Adil Kullanım Kotası (AKK) Kalktı Mı? BTK

868
0
Adil Kullanım Kotası (AKK)

Adil kullanım kotası limitleri değişiyor. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından AKK (Adil Kullanım Kotası) için yapılacak düzenlemeleri daha önce duyurmuştu. 1 Mayıs 2017 itibari ile ilk düzenlemeler hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Yeni düzenleme ile AKK da neler değişecek, adil kullanım kotası kalkacak mı haberimize bakalım.

Geçtiğimiz yıl BTK tarafından gündeme alınan AKK için yapılması planlanan düzenleme ile ilk bilgiler şunlar:

1 Mayıs itibari ile gece 02:00 ile 08:00 arası yapılacak veri transferleri AKK’ya dahil olmayacak. Yani Mayıs ayından itibaren gece 02:00 itibari ile internetten indireceğiniz veriler adil kullanım kotanıza yansımayacak. Gönül rahatlığı ile hızınız düşmeden istediğinizi indirebileceksiniz. Ancak 02:00 – 08:00 saatleri dışında yapacağınız veri transferleri yine kotanıza yansıyacak.

Günlük kullanımda çok işimize yaramasa da AKK için atılmış olumlu bir adım diyebiliriz. İnternetten oyun, müzik, film hatta televizyon yayınlarını izlediğimiz, indirdiğimiz şu günlerde, tüm yüksek boyutlu dosyalarımızı gece saatlerine ayarlayıp indirerek gündüz vakti kota derdi veya dolmasını beklemeden rahatça izleyebileceğiz.

Peki BTK’nın yaptığı tek düzenleme bu mu? Hayır. Artık adil kullanım kotanız dolduktan sonra internet hızınız standart olarak 3 MBPS’ye düşmeyecek. Tarifeli olarak aşağıdaki listeye göre değişecek.

Bağlantı Hızı >> AKK Sonrası Hız

8 MBPS >> 3 MBPS

16 MBPS >> 5 MBPS

24 MBPS >> 8 MBPS

50 MBPS >> 16 MBPS

100 MBPS >> 24 MBPS

500 MBPS >> 32 MBPS

1000 MBPS >> 64 MBPS

adil kullanım kotası internet

Günümüz şartlarında, hızın her yerde önemli olduğu bir dünyada internet hızının yavaş olması üzücü bir durumdu. Artık daha hızlı internet bizleri bekliyor. Ayrıca 2018 yılında AKK (Adil Kullanım Kotası) kalkacağını da belirtelim. 2018 yılına hazırlık için yavaş yavaş düzenlemeler ve servis sağlayıcılar bir takım değişiklikler yapıyor. Umarız 2018 yılında internete daha özgür bir şekilde bağlanabiliriz.

BTK

Görüş ve önerileriniz için yorum yapmayı unutmayın. Sizce ilk düzenlemeler olumlu sonuç verecek mi? Siz gece 02:00 – 08:00 saatleri arasında internet kullanmayı düşünüyor musunuz? Tüm görüşleriniz bizim için önemli. Aşağıdan bize yazmayı ihmal etmeyin.

PAYLAŞ
Güncel konuları takip etmeyi sever. Teknoloji meraklısı. Androidi yakından takip eder. Web site tasarımı, grafik tasarım ve sanat tasarımı alanında uzman.

SENİN YORUMUN?

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı buraya giriniz.